Шығыс Қазақстан облысы

Облыс Қазақстан Республикасының солтүстік-шығысындағы әкімшілік-аумақтық бөлігі. Ресей және Қытаймен шекаралас.

Ресей Федерациясының екі өңірімен, Қытай Халық Республикасының бір облысымен және Қазақстанның үш облысымен шектесіп жатыр:

солтүстігінде — Алтай өлкесімен және Алтай Республикасымен
шығысында — Қытайдың Синьцзян-ұйғыр автономдық ауданымен
оңтүстігінде — Алматы облысымен
батысында —Қарағанды облысымен
солтүстік-батысында — Павлодар облысымен.

Облыстың аумағы 2012 жылғы 1 қаңтар жағдайы бойынша  283,33 мың. ш. км.тең. Облыс орталығы – Өскемен қаласында орналасқан.  Өскеменнен Астанаға дейінгі ара қашықтық – 1038 км. Облыста 15 аудан, 10 қала, 3 кент, 786 ауылдық елді мекендері бар.

Облыс елдің дамыған индустриалды-аграрлық өңірі болып табылады, дегенмен, өнеркәсіп өндірісіндегі үлесі біршама үлкен емес (5,4%, 8-ші орын). Республиканың өндіру өнеркәсібіндегі облыстың үлесі жоғары – 11,8%. Басымды саласы – түсті металлургиядан басқа, машина жасау өнеркәсібі, энергетика, химиялық және ағаш өндіру, жеңіл және тамақ өнеркәсібі, сонымен қатар құрылыс материалдарын шығару кәсіпорындары болып табылады.

 

Шығыс Қазақстан облысы әкімшілігі web-сайты

Даниал Кенжетайұлы Ахметов

Шығыс Қазақстан облысының әкімі

 

 

 

 

Даниал Кенжетайұлы Ахметов 1954 жылы 15 маусымда Павлодар қаласында дүниеге келген.

1976 жылы Павлодар индустриалды институтын бітірген. Мамандығы бойынша инженер-құрылысшы.
Экономика ғылымының докторы, Қазақстан Республикасы Минералды ресурстар академиясының академигі.  

Еңбек жолы:

1976-1981 жж. - «Павлодар тұрғынқұрылыс» тресінде мастер;

1981–1983 жж. - Екібастұз қалалық партия комитетінде нұсқаушы;

1983–1987 жж. - «Екібастұзшахтақұрылыс» комбинатында бас инженердің орынбасары, партком хатшысы;

1987–1991 жж. - Екібастұз қалалық атқару комитеті төрағасының орынбасары;

1991-1992 жж. - «Екібастұз энерготұрғынөндірісқұрылыс» трестінің басқарушысы;

1992-1993 жж. - Екібастұз қалалық әкімшілігінің басшысы;

1993-1997 жж. – Әкімшілік басшысы, Павлодар облысының әкімі;

12.1997-10.1999 жж. - Солтүстік Қазақстан облысының әкімі;

10.1999-21.12.2000 жж. - Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары;

21.12.2000-21.11.2001 жж. - Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Бірінші орынбасар;

21.11.2001-13.06.2003 жж. - Павлодар облысының әкімі;

13.06.2003-08.01.2007 жж. - Қазақстан Республикасының Премьер-Министрі;

10.01.2007-17.06.2009 жж. - Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрi;

12.2010 жылдан – Экологиялық энергетика саласындағы компаниялың басшысы;

2012-11.2014 жж. – Энергетика және инфрақұрылым министрі;

2014 жылғы 11 қарашада Шығыс Қазақстан облысының әкімі болып тағайындалды.

Марапаттары:

«Барыс» 2-і дәреже (2004), «Барыс» 3-і дәреже (1999), «Құрмет белгісі» (1986); «Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президенті - Елбасы Нұрсұлтан Назарбаев» (2012) ордендері және «Астанаға 10 жыл» атты мерейтойлық медалі (01.07.2008).

 

 

Жарияланды: 17 қыркүйек 2013

Мұрағат

Қыркүйек
2013
ДсСсСрБсЖмСнЖк
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30

Мемлекеттік орган басшыларының блог-тұғырнамасы

Өту